Волосся людини – це не лише прикраса, а й справжній маркер здоров'я нашого організму. Воно має непросту структуру - кожен волосяний стрижень складається з низки ключових елементів, кожен із яких відіграє важливу роль. І інформація про будову волосся буде корисною всім — як тим, хто хоче більш ефективно дбати про свої пасма, так і тим, хто здійснює професійний догляд. Спробуємо розібратися в цьому питанні трохи детальніше, обговоримо будову волосся і дізнаємося, як підтримувати здоров'я та красу локонів протягом довгих років життя.

Будова людського волосся

Будова волосся на голові приблизно однакова. Воно складаються з:

  • стрижня - видимої частини, що росте, яка знаходиться на поверхні шкірного покриву;
  • кореня - непомітної для ока внутрішньої частини, яка знаходиться в товщі шкірних покривів і закінчується волосяною цибулею.

будова волоссяЯк корінь волосся, так і його цибулина знаходяться у своєрідному мішечку — волосяному фолікулі. У нього впадають вивідні протоки шкірних залоз (сальних). Будова волосяного фолікула включає волосяну цибулину, а безпосередньо біля неї розташовується сполучнотканинний сосочок, він дещо вдається в цибулину. Ця освіта містить кровоносні судини та найтонші нервові волокна, завдяки ньому волосся отримує поживні елементи та кисень. Якщо гине сосочок, то волосся припиняє свою життєдіяльність. При видаленні волосся (навіть висмикуванні з коренем) сосочок найчастіше зберігається, тому на місці віддаленого волосяного стрижня незабаром зростає новий - зростання відбувається завдяки поділу матриці, так називають молоді клітини, які знаходяться біля сосочка. Вони поступово піднімаються вгору, а в міру просування до межі шкірного покриву стають нежиттєздатними, твердне і стають волоссям.

Кожен волосяний фолікул має значну кількість нервових волокон, а також власний м'яз, який піднімає волосся. Він також скорочується у відповідь на холод чи переляк. На тілі кожного з нас знаходиться до п'яти мільйонів фолікулів, і всі вони можуть виробляти волосся.

Розбираючи будову волосся необхідно більш детально розглянути структуру волосяного стрижня. Він має три основні шари:

  • Внутрішній чи медулярний. Його також називають медули. Він складається з рогових лусочок, крихітних бульбашок повітря і фарбуючого пігменту - меланіну. З роками кількість меланіну знижується, а маса повітря збільшується. Медула волосся несе відповідальність за об’єм, силу та терморегуляцію пасм.
  • Середній чи кірковий. Його також називають кортекс волосся — це частина, яка відповідає за міцність волосся та його еластичність. На нього припадає від 85 до 95% об’єму всього волосся, і він складається з багатьох кератинових волокон. Вони закручуються між собою, формуючи суперспіралі та утримуються в такому положенні статично. Від кортексу волосся залежить його міцність. Базові зв'язки волосяного стрижня – дисульфідні.
  • Зовнішній – кутикула волосся. Вона складається з клітин, розташованих тонким шаром. Якщо клітини лежать рівно і гладко, від них відбиваються промені світла, завдяки чому волосся виглядає здоровим і блискучим. Лусочки кутикули фіксуються між собою завдяки прошаркам жирів, а при використанні лужних засобів такі ліпіди залишають волосся, що викликає тьмяність. Кутикула дуже важлива для здоров'я волосся – вона служить захистом та бар'єром, попереджає механічні та фізичні впливи.

Сучасні трихологи виділяють різні типи волосся за структурою. Воно може бути:структура волос

  • гладким та прямим;
  • хвилястим або кучерявим (з нерівною структурою).

Кожен із цих видів ділиться ще й на підвиди, залежно від особливостей пасм.

Також окремо виділяють 3 різних типи волосся залежно від рівня пористості:

  • низькопористе або зі склоподібною структурою - є гладким, зовсім не пушиться, важко укладається;
  • середньопористе - має трохи розкриті лусочки, трохи пушиться лише в умовах високої вологості, добре укладається;
  • високопористе - має дуже розкриті лусочки, виглядає об'ємним й пухнастим, прискорено втрачає вологу, дуже схильне до сухості та пошкоджень (часто спостерігаються у власниць кучерявого волосся).

Чинники, що впливають на структуру волосся

Структура волосся може змінюватись під впливом різних факторів, включаючи:кутикула волос

  • стресові ситуації (сімейні проблеми, переїзд, зміна роботи тощо);
  • гормональні збої (особливо після вагітності та в період менопаузи);
  • неправильний догляд;
  • агресивний вплив факторів довкілля, у тому числі ультрафіолету, морозу, солоної морської води;
  • механічні пошкодження (агресивне розчісування, тертя рушником тощо);
  • шкідливі звички;
  • дефіцит поживних речовин у повсякденному раціоні;
  • хімічне пошкодження під час фарбування, завивки, освітлення тощо;
  • термічні пошкодження феном, плойкою, стайлером, вирівнювачем тощо.

Як відновити структуру волосся?

будова волосся людиниЯкщо структура волосся була пошкоджена, що негативно позначилося на його силі, пружності та зовнішньому вигляді, необхідно подумати про відновлення пасм. Зокрема, незначні ушкодження можуть бути відновлені шляхом правильного догляду. Для цього знадобиться:

  • застосування відновлювальних засобів - шампуню, масок, ампул тощо;
  • відмовитися від агресивного фарбування, перейти на щадні фарби;
  • уникати агресивної температурної дії на пасмі;
  • берегти волосся від факторів довкілля.

Відмінний ефект, якщо змінилася структура волосся, можуть дати шампуні з кератином. Хоча кератини в їхньому складі не можуть проникнути в кортекс, вони ефективно заповнюють порожнечі у зовнішній оболонці - пригладжують і відновлюють лусочки кутикули. Завдяки цьому пориста структура волосся стає гладкішою.

Однак при глибокому пошкодженні дисульфідних зв'язків, наприклад, в результаті регулярного використання вирівнювача або проведення термічної завивки, одного догляду буде недостатньо. У цьому випадку рекомендовано проведення більш серйозних косметологічних процедур, наприклад холодного відновлення або ботоксу.

Багато дівчат цікавляться, як визначити структуру волосся та з'ясувати ступінь його пошкодження. Для цього варто звернутися по консультацію до кваліфікованого трихолога. А купити все що потрібно для домашнього догляду та професійного відновлення пасм можна недорого в нашому інтернет-магазині BrazilProf. Ми зібрали високоякісні професійні засоби, які допоможуть повернути здоров'я та красу пасм та шкіри голови, як у жінок, так і у чоловіків, у тому числі різноманітні шампуні, спреї, кондиціонери та олії за приємною конкурентоспроможною ціною. Наша компанія дотримується здорового підходу до ціноутворення та уникає непотрібних націнок, тому вартість усіх позицій у каталозі є абсолютно виправданою. У нас можна замовити товари з доставкою по всій Україні.