Випадіння волосся є абсолютно природним процесом. Кожен з нас щодня втрачає близько сотні або півтори сотні волосків. Все волосся росте протягом 2-7 років, після чого випадає. Згодом на місці волосся, що випало, виросте нове. Однак іноді кількість волосся, що випало, значно зростає, що може вказувати на різні патологічні процеси й вимагає обов'язкової лікарської консультації. У такій ситуації у людини може бути діагностована алопеція – це термін, який визначає патологічне випадіння волосся. Даний стан може виникати у людей різної статі та віку, у тому числі й у дітей та у підлітків.
Тривожні симптоми
Одним із простих варіантів, які дозволяють визначити наявність алопеції, є банальний підрахунок – слід скрупульозно підрахувати, скільки волосся випадає на день. Але кількість волосків, що випали, — це не єдиний критерій проблем. Слід насторожитися та звернутися по допомогу до фахівця також, якщо вас турбує:
- ламкість пасм по всій довжині, значна кількість посічених кінчиків, підвищена сухість волосся;
- зникнення здорового блиску пасм, тьмяність кольору;
- дискомфорт та свербіж шкіри голови;
- поява лупи.
З незначними проблемами можна впоратися самостійно — за допомогою косметичних засобів. Але якщо волосся лізе клаптями й спостерігаються інші тривожні симптоми, варто звернутися до лікаря. Фахівець допоможе розібратися, чому випадає волосся і підкаже, як зупинити цей процес.
Причини випадіння волосся
Іноді випадіння волосся є природною реакцією організму на гормональні коливання. Яскравим прикладом є вагітність – під час виношування дитини локони стають неймовірно густими та красивими, на це впливає збільшення рівня жіночих гормонів. Однак після пологів починається сильне випадіння - волосся просто сипиться. Але таке явище — це не алопеція у жінок, найчастіше воно є абсолютно нормальним, це не облисіння, а природний процес.
Проте гормональні зміни можуть бути патологічними. Можливі причини випадіння волосся у жінок включають підвищення рівня тестостерону (основного чоловічого гормону). Таке порушення може виявлятися також збоями менструального циклу, появою акне та себореї, безпліддям та іншими симптомами. Також є й інші види гормональних проблем, наприклад, порушення в роботі щитовидної залози тощо.
Однією з можливих причин випадіння волосся у чоловіків та жінок є андрогенна алопеція. Такий стан виникає внаслідок гормональних порушень та має спадковий фактор (ризик його розвитку передається у спадок). При такому захворюванні пасма рідшають в області скронь, по проділу і на маківці.
Інші причини випадіння волосся можуть включати:
- дефіцит поживних речовин (вітамінів, мінералів, корисних жирних кислот тощо);
- регулярні стреси, переживання та надмірні психоемоційні навантаження;
- внутрішні захворювання, у тому числі цукровий діабет, різні види анемії, дерматологічні хвороби, проблеми у роботі підшлункової залози, анорексія порушення у роботі травного тракту тощо;
- прийом деяких медикаментів, у тому числі гормональних контрацептивів, препаратів для хіміотерапії тощо.
Види алопеції
Крім вже розглянутої нами вище андрогенної алопеції, лікарі трихологи виділяють інші види такого захворювання, в тому числі:
- Дифузну алопецію. При такому порушенні фіксується рівномірна активна втрата волосяного покриву на всій поверхні волосистої частини голови.
- Вогнищеву алопецію. Її також називають гніздною. При такому порушенні відбувається вибіркове ураження волосяних фолікулів, що проявляється осередками випадіння волосся на голові та на тулубі — появою лисин.
Залежно від ступеня ураження волосяних фолікулів алопеція буває:
- нерубцевою - викликається різними факторами й не пошкоджує волосяні фолікули;
- рубцевою - провокує рубцеву деформацію та деструкцію (руйнування) фолікулів, може провокуватися інфекціями, травматичними ушкодженнями та іншими факторами.
Якщо розвивається випадіння волосся, причини такого стану може визначити лікар. І за інтенсивного облисіння важливо звертатися за медичною допомогою якомога раніше. Також лікар може відповісти на запитання, чому болять коріння волосся. та інші питання, пов'язані зі здоров'ям локонів.
Чи може випадіння виникати через неправильний догляд?
Замислюючись, за якої хвороби сильно випадає волосся, варто звернути увагу не тільки на загальний стан догляду, але і на базовий догляд за пасмами. Неправильний догляд за локонами також може спровокувати випадіння. Така проблема може виникати при:
- хімічному впливі - завивці або агресивному фарбуванні;
- термічних ушкодженнях - перегріві феном, вирівнювачем та іншими термоприладами;
- зловживання засобами для укладання;
- занадто тугих зачісках (косах або хвості).
Як лікувати випадання волосся?
Всі пацієнти з алопецією цікавляться, якщо випадає волосся що робити. І якщо пасма рідшають буквально на очах, не варто займатися самолікуванням. Рекомендується звернутися за допомогою до спеціаліста-трихолога, саме цей лікар займається здоров'ям волосся. Він збере анамнез, огляне пацієнта та призначить додаткові дослідження. Діагностичні процедури та аналізи при випаданні волосся можуть включати:
- обов'язкові аналізи - загальні дослідження крові та сечі;
- біохімічні аналізи;
- тести на рівень гормонів;
- аналізи на наявність інфекційних захворювань;
- діагностичну дерматоскопію для огляду стану волосяного покриву та шкіри волосистої частини голови;
- фототрихограму - спеціальне дослідження, яке оцінює щільність росту волосся, кількість волосків на один фолікул, типи волосся з урахуванням їхнього діаметра, а також баланс волосся на різних стадіях життєвого циклу.
Якщо у пацієнта діагностовано алопецію, лікування може включати:
- спеціальний догляд за волоссям;
- гормональне лікування;
- прийом протизапальних засобів;
- фізіотерапевтичне лікування;
- косметологічні процедури (мезотерапію, озонотерапію, плазмоліфтинг тощо);
- симптоматичну терапію.
Якщо ж випадіння носить тимчасовий і не надто виражений характер, то що робити, якщо випадає волосся - це подбати про правильний догляд за пасмами, вести здоровий спосіб життя, виключити шкідливі звички та забезпечити організм достатньою кількістю поживних речовин.
Спеціальний догляд при випадінні волосся
При випадінні волосся необхідно підібрати комплекс засобів для домашнього догляду, які зміцнюватимуть пасма і стимулюватимуть ріст нових. У домашньому наборі має бути:
- професійний шампунь від випадіння волосся, відмінним вибором буде шампунь Ykas Ykasfit, який сприяє відновленню структури пасм, зміцнює їх внутрішню частину та кутикулу, а також захищає поверхню від можливих пошкоджень;
- професійні маски для волосся, які сприяють глибокому відновленню пасм, інтенсивному живленню та поверненню здоров'я та блиску, наприклад, Felps Avocado Oil Mask — вона ідеально підходить для пошкодженого волосся;
- кондиціонер для волосся, який також сприяє відновленню їхньої структури, усуненню посічених кінчиків, ламкості та витонченості, наприклад, Justk Biotin & Keratin Protein Repairing.
Замовити професійну косметику для домашнього догляду волосся можна недорого в інтернет-магазині BrazilProf. Тут представлений чудовий асортимент високоякісних засобів за приємною конкурентоспроможною ціною — вартість усіх позицій у каталозі повністю виправдана. Зручна система пошуку допоможе купити саме те, що потрібно вашому волоссю. Компанія здійснює доставку по всій Україні.